Ciężkowianka na narodowym
Po dwóch latach przedstawiciele LKS „Ciężkowianka” Jaworzno ponownie zawitali na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie znaleźli się w gronie 25 laureatów podczas uroczystej Gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce
Ciężkowianka na narodowym
Po dwóch latach przedstawiciele LKS „Ciężkowianka” Jaworzno ponownie zawitali na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie znaleźli się w gronie 25 laureatów podczas uroczystej Gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce. Wyróżnienie zdobył XVIII Memoriał Jana Ciołczyka zorganizowany 20 września 2016 r.
Ciężkowianka ponownie na Narodowym
Po dwóch latach przedstawiciele LKS „Ciężkowianka” Jaworzno ponownie zawitali na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie znaleźli się w gronie 25 laureatów podczas uroczystej Gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce. Wyróżnienie zdobył XVIII Memoriał Jana Ciołczyka zorganizowany 20 września 2016 r.
Ciężkowianka ponownie na Narodowym
Po dwóch latach przedstawiciele LKS „Ciężkowianka” Jaworzno ponownie zawitali na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie znaleźli się w gronie 25 laureatów podczas uroczystej Gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce. Wyróżnienie zdobył XVIII Memoriał Jana Ciołczyka zorganizowany 20 września 2016 r.
Ciężkowianka ponownie na narodowym
Po dwóch latach przedstawiciele LKS „Ciężkowianka” Jaworzno ponownie zawitali na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie znaleźli się w gronie 25 laureatów podczas uroczystej Gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce
Ciężkowianka na Narodowym
Po dwóch latach przedstawiciele LKS „Ciężkowianka” Jaworzno ponownie zawitali na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie znaleźli się w gronie 25 laureatów podczas uroczystej Gali podsumowującej obchody Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce. Wyróżnienie zdobył XVIII Memoriał Jana Ciołczyka zorganizowany 20 września 2016 r

82. rocznica egzekucji w Ciężkowicach

W tradycyjne Zielone Świątki znane w kościele katolickim jako Zesłanie Ducha Świętego w niedzielę 5 czerwca w 82. rocznicę egzekucji w Ciężkowicach pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45 oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane. Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły.
Na uroczystość rocznicową przybyli: radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla, zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek, radni Rady Miejskiej w Jaworznie: Teresa Kondoszek, Dawid Domagalski, Mariusz Kowalski, Janusz Ciołczyk, Mirosław Pieczara, prezes Zarządu Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie dr Ryszard Sobieraj, Honorowy Prezes PSL w Jaworznie Jerzy Kołodziejczyk, wiceprezesi Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jaworznie: Anna Kałuża i Mariusz Pawelec, lider Klubu Konfederacji Jaworzno Artur Jakóbik i przewodniczący Okręgu Sosnowiec Konfederacji Korony Polskiej Wojciech Siński, wiceprezes Miejskiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie Danuta Dubiel, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie Anna Hassa, delegacja jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z prezesem Rafałem Sobólem, przedstawiciele Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka” z wiceprezesem Markiem Migasem i sekretarz Marią Kramarczyk, druhny i druhowie z OSP Ciężkowice z prezesem OSP, a zarazem wiceprezesem ZM OSP Robertem Taraskiem, zespół śpiewaczy „Ciężkowianki” z przewodniczącą Stanisławą Lelito, przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic z zastępcą prezesa Krzysztofem Żurkiem, harcerze z jaworznickiego Hufca ZHP oraz reprezentacje Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie (współorganizator obchodów) i stowarzyszenia LKS „Ciężkowianka” Jaworzno.
Asystę konną i pieszą zapewniło Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie w barwach 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Obecne były poczty sztandarowe i delegacje: samorządu miasta Jaworzna, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Jaworznie, Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jaworznie, Ochotniczej Straży Pożarnej Ciężkowice, Szkoły Podstawowej nr 18 w Jaworznie, Miejskiego Centrum Kultury i Sportu klubu „Wega”, zespołu Śpiewaczego „Ciężkowianki”. Najmłodsze pokolenie reprezentowali: zawodnicy LKS „Ciężkowianka”, młodzież z Klubu MCKiS „Wega” Jaworzno i członkowie MDP przy OSP Ciężkowice oraz uczniowie SP nr 18.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. Radny Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk w apelu poległych przypomniał rozstrzelanych i okoliczności tragicznego wydarzenia czasów wojny. Delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych, placówek oświatowych i przedstawiciele mieszkańców złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i wieńce. Zapłonęły znicze. Na werblu zagrał Waldemar Barański- potomek jednej z ofiar. Przypomniano ważne słowa św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Po odśpiewaniu „Roty”  zgromadzeni przemaszerowali do  kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na mszę świętą w intencji zamordowanych, którą koncelebrowali ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek oraz ksiądz Andrzej Małodobry.
Organizatorzy uroczystości rocznicowych w Ciężkowicach od lat starają się przypominać jaworznianom myśl papieża Polaka, pielęgnując pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, celebrując rocznice ważnych w dziejach narodu wydarzeń, czcząc bohaterów. Pamięć o tym należy przekazywać z pokolenia na pokolenie, ucząc młodych postawy obywatelskiej.
Ofiarami egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego okupanta byli:
Barański Teofil lat 36
Broda Antoni lat 23
Chechelski Karol lat 32
Cichy Fryderyk lat 24
Ciołczyk Mikołaj lat 27
Nowacki Bronisław lat 34
Pazdalski Karol lat 24
Sołtysek Jan lat 26
Kramarczyk Jan lat 40
Noris Piotr lat 27
Bielik Franciszek lat 39
Chechelski Franciszek lat 30
Chechelski Stanisław lat 30
Ciołczyk Andrzej lat 29
Jakubowicz Herman lat 21
Pazdalski Józef lat 26
Pierzchała Jakub lat 60
Życiński Tadeusz lat 33
Kuca Stanisław lat 32
Pierzchała Roman lat 24 (ciężko ranny, uciekł z miejsca kaźni).

Zarząd LKS „Ciężkowianka” Jaworzno jako współorganizator uroczystości rocznicowych ku czci rozstrzelanych mieszkańców Ciężkowic wyraża wdzięczność dla wszystkich, dzięki którym godnie uczczono pamięć ofiar hitlerowskiego ludobójstwa. A byli to: zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk, Wydział Promocji Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji,  Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie, Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie, Zbigniew Lorek, Rafał Wiernek, Paweł Jamróz, Andrzej Kita, Szymon Pieczka, Grzegorz Dryja, Jozefa, Anna i Łukasz Klimczyk, Halina Brzozowska, Beata i Piotr Bulga, Nikola Bogacka, Oliwia Gorzkowska, Jakub Janus, Anna i Aleksandra Kłosowskie oraz wolontariusze z klasy mundurowej ZSP nr 2 w Jaworznie: Dominik Góra, Zuzanna Górecka, Vittoria Draszanowska, Dawid Lazur, Piotr Hyjek i Kewin Kustosz.
Jednocześnie osobne podziękowanie należy się dla lekarzy Krzysztofa Ptaszkiewicza, Michała Pieczary i Ryszarda Sobieraja oraz druhny Anny Tarasek naczelnik OSP Ciężkowice za natychmiastową pomoc przy zasłabnięciu w kościele.

poniżej galeria zdjęć z uroczysości

Foto: Andrzej Kita

W dniach 10-12 grudnia 4 osobowa delegacja LKS „Ciężkowianka” Jaworzno w składzie wiceprezesi Wanda Ciołczyk, Janusz Pieczara i Piotr Żabicki oraz prezes Janusz Ciołczyk na zaproszenie Krajowego Zrzeszenia LZS udała się do Uniejowa reprezentując stowarzyszenie w uroczystym podsumowaniu konkursu "Promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów" zorganizowanego przez Krajowe Zrzeszenie LZS, a dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Potrenujmy razem

POTRENUJMY RAZEM - Piknik Rodzinny w Narodowym Dniu Sportu miał miejsce na obiektach LKS "Ciężkowianka" Jaworzno w sobotę 11 września 2021 roku ...

Mapa Ciężkowic

Ciężkowice dzielnica miasta Jaworzna. Położona jest we wschodniej części miasta. Sprowadza się do niej coraz więcej ludności. Obecnie Ciężkowice liczą sobie ponad 4 000 populacji. Rdzenni mieszkańcy czasami posługują się dialektem małopolskim, jadnak z czasem zanika on w tej miejscowości, ze względu na napływ nowej ludności z całej aglomeracji górnośląskiej.

Mapa Jaworzna

Historia

W dokumentach spotyka się następujące nazwy tej dzielnicy: Ceyskowice, Cienskowicy, Czeskowicze, Tiesnskowice.

Za czasów Leszka Białego toczyły się tu boje Konrada I mazowieckiego z Henrykiem Brodatym o srebrodajne pola. W 1242 Ciężkowice należały do Kazimierza z Opola. Ten nadał owe wzgórze Klemensowi z Ruszczy. Klemens przekazał je swojej krewnej Wisnedze, Ksieni w Staniątkach.

Około 1800−1845 szukano tu węgla, a czynił to bogaty bankier z Wiednia Maks Low Beer. Bagnisty teren utrudniał wydobycie i około 1890 zaprzestano eksploatacji. Pracowało tu kilkunastu górników z Ciężkowic. Węgiel odwożono konno do stacji. W okresie międzywojennym miejscowa ludność rolnicza stawała się robotniczą i pracowała w kopalniach Jaworzna, zwłaszcza na szybie "Piłsudski".

Miejscowość doczekała się również książki, autorstwa Lucyny Burek, pod tytułem "Historia parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie Ciężkowicach" i została wydana w nakładzie 1 500 egzemplarzy.

Transport i Komunikacja

Cięzkowice leżą ok. 4 km od centrum miasta. Jednak z najdalszych zakątków dzielnicy do śródmieścia jest nawet ok. 7 km. Do dzielnicy można dojechać autobusami PKM Jaworzno, a dokładnie liniami '314', '306' oraz 'N' . Autobusem do Jaworzna-Śródmieścia można tutaj dojechać w 10 do 15 minut, a samochodem w ok. 5 do 10 minut . Do Ciężkowic można się dostać również pociągiem PKP, gdyż w dzielnicy znajduje się stacja Jaworzno Ciężkowice. Dojazd pociągiem osobowym z tej stacji do centrum Krakowa trwa około godziny, do centrum Katowic - około 35 minut

Zabytki

 • Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
 • Stacja PKP Jaworzno Ciężkowice wybudowana ponad 100 lat temu przez Austriaków
 • Kilka kapliczek liczących sobie nawet kilkaset lat.
 • Cmentarz parafialny powstały około roku 1656 roku.
 • Pomnik pomordowanych Ciężkowiczan podczas Drugiej Wojny Światowej.

Inne obiekty i miejsca

 • rezerwat przyrody Dolina Żabnika
 • "Suchy Staw"
 • Przygoń – najwyższe wzniesienie w Jaworznie
 • Dwa wzgórza: "Leszczyna" oraz "Wielkanoc". Zimą świetne miejsca dla narciarzy.
 • C.H. Centrum
 • C.H. Lewiatan
 • Remiza Strażacka
 • Przychodnia zdrowia
 • Przychodnia Weterynaryjna

Rozrywka

 • Klub Środowiskowy "WEGA" MCKiS
 • Zmodernizowany w 2007 roku stadion klubu LKS Ciężkowianka wraz z pawilonem sportowym, zaopatrzonym w zaplecze rekreacyjne, sanitarne i kulinarne
 • Stajnia koni

Edukacja

 • Przedszkole Miejskie nr 4.
 • Szkoła Podstawowa nr 18 im. T. Kościuszki.
 • Filia Biblioteki Miejskiej.